Kościół p.w. św. Antoniego

Widok ogólny kościoła Widok ogólny kościoła

Z zachowanych obiektów zabytkowych na uwagę zasługuje kościół filialny p.w. św. Antoniego. Świątynia została wzniesiona z kamienia i cegły około 1524 roku. Jest to gotycka, jednonawowa budowla zorientowana o rzucie prostokątnym. Na zachodniej osi założenia znajduje się czworoboczna wieża z przyporami, której górna kondygnacja przechodzi w ośmiobok. Przykryta jest ona stromym, ostrosłupowym dachem ceramicznym. Otwory okienne i główny portal wejściowy w wykroju półpełnym. W części nawowej, dach ceramiczny, dwuspadowy. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany w XVII i XIX wieku. Jednak najpoważniejszych zniszczeń obiekt doznał w trakcie działań wojennych w 1945 roku. Całkowitej odbudowy świątyni dokonano dopiero w latach 1968-1969. Z założenia przedwojennego nie odbudowano kompletnie zniszczonej, XVII - wiecznej sali szachulcowej, która stanowiła dobudówkę części nawowej od strony wschodniej. W skromnie urządzonych wnętrzach oraz murach kościoła zachowały się liczne kamienne nagrobki i epitafia z XVII i XVIII wieku. Szczególnie interesujące są nagrobki całopostaciowe Doroty i Hieronima von Brauchitsch z lat 1610-1615.

Opis w opracowaniu Hansa Lutscha

  • Grabsteine mit den Figuren der Verstorbenen für:
    1) einen Ritter, † um 1600, bruchstückweise erhalten.
    2) ein Mägdlein, † um 1600; übertüncht
    3) Judith, geborene Falkenhain, Hausfrau Christoph's von Rene, † 1615, früher farbig.
  • Bedeutendes Epitaph für Herrn Hieronymus von Brauchitsch auf Ober-Gläsersdorf, † 1605, und seine Hausfrau Dorothea, geborene Bergin aus dem Hause Wichnitz, † 16.. Der reiche Architekturaufbau urnfaßt die Grabsteine mit den Figuren der Verstorbenen.
- Die Kunstdenkmäler der Landkreise des Reg.-Bezirks Liegnitz - im amtlichem Auftrage bearbeitet von Hans Lutsch. Breslau 1891. -


Proszę o nadesłanie zdjęć wszystkich płyt nagrobnych.

Epitafium Hieronimusa von Brauchitsch oraz jego żony Dorothei

Ogólny widok epitafium
Fragment epitafium z postacią Hieronimusa von Brauchitsch Fragment epitafium z postacią Dorothei von Brauchitsch
Fragment epitafium Fragment epitafium z herbami

Epitafium Hieronimusa von Brauchitsch ze Szklar Górnych, zmarłego w 1605 roku oraz jego żony Dorothei von Brauchitsch z d. von Berg zmarłej na początku XVII wieku. Dokładna data śmierci nie została na epitafium umieszczona, być może dlatego, że fundatorką była zmarła po mężu Dorothea.

Epitafium barokowe

Ogólny widok epitafium
Fragment epitafium

Barokowe epitafium, lecz trudno powiedzieć do kogo należy ze względu na złą jakość zdjęcia tablicy inskrypcyjnej.


Zamknij okno