kopice (65 kB)

Witam na mojej nowej podstronie internetowej, do redagowania której zachęcam wszystkich internautów. Jak sam tytuł wskazuje, strona będzie poświęcona rodom szlacheckim ale takim, które nie są zbytnio znane lub opisane.
Pomysł powstania tej strony zrodził się po otrzymaniu maila od pana Grzegorza Engelhradta, który przysłał wspaniałe materiały o mało znanym u nas rodzie von Engelhardt.
Takich rodów jak wyżej wspomniany jest o wiele więcej, bo nie wszystkie spotkały się w literaturze naszej czy obcej takich opracowań jak np. von Schaffgotsch, Czettritz und Neuhaus, Hoverden-Plencken, Magnis, Niebelschütz, Praschma, Pückler, Reichenbach, Rothkirch, Seidlitz, Strachwitz czy Zedlitz. Zresztą rodów zamieszkujących na Śląsku były setki, niektórzy posiadali wspaniałe rezydencje ale co ich najbardziej różniło, to przepiękne herby, no i często bardzo zagmatwana historia.
Dlatego zwracam się z gorącą prośbą do internautów, aby zajrzeli do czeluści swoich danych na komputerach i wygrzebali te mniej lub bardziej znane historie często już prawie zapomnianych rodów szlacheckich.

Na zdjęciu u góry zamieściłem rysunek bajecznego niegdyś pałacu Schaffgotschów w Kopicach, który przetrwał II wojnę światową ale potem historia bardzo źle się z nim obeszła i obecnie znajduje się na skraju totalnej ruiny.