Pałac (st.czes. palác, z niem. palais, z wł. palazzo, z łac. palātium, Palātium, Palatyn – reprezentacyjna budowla mieszkalna pozbawiona cech obronnych, rezydencja władcy, wielkopańska lub patrycjuszowska; od XIX w. także okazały gmach użyteczności publicznej, zwłaszcza siedziba władz lub instytucji państwowych.
Śląsk jest szczególnie zasobny w pałace, szkoda tylko iż nie wszystkie dotrwały do naszych czasów, bowiem część z nim w doskonałym stanie "przeżyła" wojnę a została zburzona lub zdewastowana w czasach teraźniejszych. Ale to co przetrwało, lub zostało odrestaurowane przez prywatnych inwestorów zostało uwiecznione na wspaniałych zdjęciach przez niemieckiego fotografa z Drezna, Eckharda Hutha, który od wielu już lat przemierza zachodnie tereny Dolnego Śląska, dokumentując tutejsze zabytki.

Na tej stronie będą mogli Państwo podziwiać ich piękno uchwycone obiektywem przez Eckhrada. Lecz niech niektórych nie zmyli tytuł tej strony, ponieważ oprócz pałaców znajdą się tutaj przepiękne zdjęcia zamków przypominających pałace oraz dworów szlacheckich.